

Енергія, яка виділяється в сонячномуядрі, переноситься назовні двома способами: променевим та конвективним.

Зовнішні шари Сонця називаються атмосферою. У ній утворюються всі видивипромінювання, які випромінює зоря. Найглибший і найщільніший шар атмосфери - фотосфера - завтовшки близько 300 км. Фотосфера має зернисту структуру, яку називають грануляцією. На фотографіях світлі гранули схожі нарисові зернятка, розділені темними проміжками.
Шар атмосфери, розташований над фотосферою, називається хромосферою. Товщина сонячної хромосфери - понад 12000км, а температура зростає з висотою від 4500 до 100 000К. Хромосфера пронизана
величезною кількістю спікул - тонких колоноподібних утворень із відносно холодної речовини, оточених значно гарячішою плазмою.
Зовнішній дуже розріджений шар атмосфери Сонця називається короною. У внутрішніх шарах корони виникають величезні потоки плазми аркоподібної чи фонтаноподібної форми - протуберанці. Температура речовини протуберанця в сотні разів менша за температуру навколишньої плазми, а густина в стільки ж більша. Форма, розміри та розвиток протуберанців визначаються магнітним полем.

Сукупність явищ на поверхні Сонця, зумовлених процесами в його надрах, називають сонячною активністю, яка змінюється з періодом приблизно 11 років.
Сонячна активність впливає на магнітне поле Землі та спричиняє магнітні бурі, що призводить до полярних сяйв. Короткохвильове сонячне випромінювання підвищує іонізацію іоносфери; діє на складні процеси в живих організмах - рослинах, тваринах, лбдині. Найчутливішими до цього фактору є нервова та серцево-судинна система людини.
Немає коментарів:
Дописати коментар